Szolgalmi jog bejegyzés

Kezdőlap>>

Szolgáltatások>>

Szolgalmi jog bejegyzés

Telki szolgalmi jog alapján valamely ingatlan mindenkori birtokosa más ingatlanát meghatározott terjedelemben használhatja, vagy követelheti, hogy a szolgalommal terhelt ingatlan birtokosa a jogosultságából egyébként folyó valamely magatartástól tartózkodjék.

Szolgalmat a következő célokból lehet alapítani:

  • gáz, elektromos távvezeték, szennyvíz, ivóvíz vezeték vezetési szolgalmi jog,
  • villamos-berendezések elhelyezését biztosító használati jog,
  • út szolgalmi jog – átjárási szolgalmi jog,
  • ingatlanra vonatkozó kezelői, vagyonkezelői jog,
  • közérdekű használati jogok
  • vagy a jogosult számára előnyös más hasonló célra. 

A szolgalom jog bejegyzés a telekhez kapcsolódik, nem pedig annak tulajdonosához. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy a telek esetleges jövőbeni eladásakor, tulajdonosi/használati viszonyok megváltozásánál a szolgalom megmarad. A szolgalom jogosultja és kötelezettje az érintett telkek tulajdonosai.

Szolgalmi jog létrejöhet szerződéssel, elbirtoklással, továbbá közművek esetében bírósági ítélettel, vagy hatósági határozattal. A telki szolgalom többnyire a szomszédos ingatlanok között kerül bejegyzésre. Szolgáló teleknek hívjuk azt a telket, amelyiket terheli a szolgalom és uralkodó teleknek azt, amelyiknek a javára szól a szolgalmi jog. A szolgalmi jog korlátlan időtartamra szól, de csak addig áll fenn, ameddig maga a szükséglet is, amely miatt létrehozták és bejegyezték. Aennyiben az ingatlan használatához már nem szükséges a szolgalom, akkor a bíróság megszüntetheti, korlátozhatja vagy felfüggesztheti azt. Megszűnik a szolgalom akkor is, ha tizenöt évig nem gyakorolta szolgalmi jogát a jogosult. 

A szolgalmi jogok a tulajdoni lap III. oldalán, mint terhelések jelentkeznek. A bejegyzéshez a szolgalmi jogra vonatkozó megállapodás közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalása szükséges és a szerződésben minden tulajdonostársnak szerepelnie kell. A záradékolt vázrajzzal együtt kell beadni az okiratot a Földhivatalba ingatlan-nyilvántartási átvezetésre.

Mivel a szolgalmi jog esetenként értékcsökkentő tényező egy ingatlan vonatkozásában, ezért a létesítését anyagi ellenszolgáltatáshoz is lehet kötni. Ellentételezése során vizsgálni kell az ingatlan értékét és azt, hogy a szolgalmi jog milyen mértékben csökkenti azt. Például egy vezeték elhelyezése a beépíthetőséget is hátrányosan érintheti, ezáltal jelentős értékcsökkenés is megállapítható, amelyet a szolgalmi jog jogosultjának kell megtérítenie.

A szolgalmi-használati jogokat a 8/2018. (VI. 29.) AM rendelet szerint a földhivatalok a térképi nyilvántartás részeként kezelik.

A szolgalmi jog bejegyzésének menete:

  • A szolgalom alapjául szolgáló közhiteles okirat elkészítése

A megállapodást közhiteles okiratba kell foglalni, amit le kell adni az illetékes földhivatalban. Az így keletkezett szolgalmi jog rákerül az ingatlan tulajdoni lapjára. Az okiraton felül még mellékelni kell a szolgalmi jogról készült változási vázrajzot is. Ennek elkészítésében tud segíteni önnek egy földmérő. 

  • Helyszíni felmérés, valamint a dokumentáció elkészítése

A földmérő felméri a területen lévő szolgalmi joghoz szükséges pontokat, amiből elkészíti a szolgalmi jogot ábrázoló változási vázrajzot. A változási vázrajzon térképileg ábrázolásra kerül a szolgalmi jog tárgya, ami lehet egy víz, gázvezeték, út vagy akár egy épület is. 

  • Földhivatali vizsgálat és záradékolás

A földhivatal a földmérő által készített dokumentumokat műszakilag megvizsgálja, hogy megfelel-e az előírásoknak és ha mindent rendben talál záradékolja azt. Erre a törvény szerint 60 nap az ügyintézés határideje. A záradékolt változási vázrajzot a földmérő átadja a megrendelőnek.

  • A földhivatal átvezeti a változást

A záradékolt változási vázrajzzal és a szolgalmi joggal kapcsolatos szerződésekkel, melyet a megbízó ügyvédje készít el, fel kell keresni a földhivatalt, ahol a fenti dokumentumok birtokában átvezetik a tulajdoni lapon a változtatást és a szolgalmi jog bejegyzés rákerül az ingatlan tulajdoni lapjára. Erre a törvény szerint 60 nap az ügyintézés határideje a földhivatalnak.